Nem jelenik meg az Admin Bar a WordPressben. Mit tegyek?
Az admin bar (eszköztár) a WordPressbe bejelentkezve az oldalak tetején megjelenő fekete sáv, ami sok hasznos információt és linket tartalmaz az oldalt szerkesztők számára a front-end felületen is. Ha beléptél az oldalra, azonban eltűnt vagy meg sem jelent, mit érdemes ellenőrizni ?
Én magam is beleütköztem a problémába: egy egyedileg létrehozott sablon használatakor nem jelent meg az oldalak tetején az eszköztár. Nem kell azonnal kétségbe esned akkor sem, ha nem vagy profi a webfejlesztésben, mert a weboldal kezelőjeként is több dolgot kipróbálhatsz a megjelenítése érdekében. (Ha mi készítjük a weboldalad, akkor sosem lesz ilyen problémád!)
Miről olvashatsz?
Ellenőrzés másik böngészőben, böngésző cache törlés
Érdemes a legegyszerűbbel kezdeni, az oldalt megnyitni és belépni egy másik böngészőben. Ha ekkor már megjelenik az admin bar, akkor a böngésző volt a ludas, az oldallal valószínűleg minden rendben van. Ezt a gondot általában megoldja a böngésző gyorsítótárának (cache) ürítése.
A böngésző gyorsítótára olyan tároló, amely átmenetileg, rövid ideig tárolja a korábban megnyitott weboldalak adatait annak érdekében, hogy azokhoz aztán sokkal gyorsabban férhess hozzá. Sajnos néha gondot is okozhat, amikor az adatok megváltoztak, de a böngésző még mindig a korábban eltárolt információk alapján tölti be az oldalt.
A legegyszerűbb módszer az oldal újbóli teljes betöltése a Ctrl + F5 egyidejű megnyomásával.
Az admin bar engedélyezése az érintett felhasználónak
Ellenőrizd, hogy nincs-e kikapcsolva az admin bar a felhasználói profilban. A Felhasználók / érintett felhasználó / adatlap szerkesztése oldalon található az Eszköztár: Eszköztár mutatása az oldal megtekintésekor checkbox. Ha ez nincs bepipálva, az admin bar nem jelenik meg.
WordPress frissítése
Mind a WordPress szoftvert, mind a plugineket érdemes folyamatosan frissíteni, ha új verzió elérhető. Lehetséges, hogy a frissítés meg is oldja a problémát.
További lehetséges okok keresése fejlesztői tudás nélkül
Ha az eddigiek nem hoztak eredményt, akkor is tovább tudsz nyomozni fejlesztői tudás nélkül is! Elképzelhető, hogy a használt sablon vagy az egyik plugin okozza a problémát, ezt könnyedén ellenőrizheted.
Kapcsolj át egy másik sablonra, és nézd meg, így megjelenik-e az admin bar. Ha igen, akkor a sablon kódjában kell keresni a megoldást.
Ha az admin bar így sem jelent meg, akkor előfordulhat, hogy egy nem megfelelően beállított vagy rosszul megírt plugin okozza a hibát. Ennek kipróbálásához érdemes az összes plugint deaktiválni, és egyesével újra aktiválni őket, folyamatosan ellenőrizve, hogy az admin bar megjelenik-e.
Ha gyanakszol ezek közül valamelyikre, érdemes rákeresni a lehetséges megoldásra, mivel elképzelhető, hogy valaki már megosztotta azt. Lehet, hogy csak egy beállítást kell módosítani. Ha nincs találat, vagy bonyolultnak tűnik, akkor érdemes a problémával az oldal fejlesztőjét megkeresni.
WordPress fájlok módosítása
Az ettől a ponttól leírt megoldások esetében nem térek ki arra, hogy az érintett sablon, vagy a gyermek sablon fájlját érdemes módosítani. Minden esetben végig kell gondolni, egy esetleges frissítés esetén törlődik-e a megoldásunk vagy hosszú távon elérhető marad.
Aktív sablonnal kapcsolatos probléma: az admin bar nem engedélyezett
Előfordulhat, hogy az aktív sablon functions.php fájljában az admin bar nem engedélyezett, így ott érdemes elsőként rákeresni, hogy szerepel-e benne a show_admin_bar()
kód vagy a show_admin_bar
filter. Ha valamelyiknél false értéket találunk, akkor ez a hiány oka. Az ingyenesen letölthető és alapsablonként használható HTML 5 Blank sablon például tartalmaz ilyen kódot! Érdemes ezt a szakaszt kikommentezni vagy törölni.
// Remove Admin bar
function remove_admin_bar() {
return false;
}
Aktív sablonnal kapcsolatos probléma: hiányzó wp_footer();
a footer.php-ban
Leggyakrabban a problémáért ennek a kódsornak a hiánya okolható, főleg, ha egyedi sablon van használatban az oldalhoz. A wp_footer();
függvényt a footer.php fájlban kell elhelyezni, a záró </body>
címke előtt. Ez a rövid függvény felel többek között az admin bar megjelenítéséért is.
<footer>
<!-- footer tartalma -->
</footer>
<?php wp_footer();
</body>
</html>
Érdemes nemcsak a footer.php-t, hanem a többi sablonfájlt is ellenőrizni, hogy más fájl is tartalmaz-e esetleg záró </body>
címkét. Ilyenkor minden esetben kell, hogy szerepeljen előtte a wp_footer();
.
Aktív sablon oldalsablonjával kapcsolatos probléma: hiányzó get_footer();
Ha csak bizonyos oldaltípusokon hiányzik az admin bar (pl. bejegyzéseken nem, de page-eken igen), akkor gyanakodhatunk arra, hogy a footer.php fájl meghívása hiányzik ezeken a helyeken.
A footer.php fájl hiába tartalmazza a wp_footer();
kódot, ha ezt a sablonfájlt magát nem hívják meg az oldalakat megjelenítő .php fájlokban, pl. a single.php, page.php, archive.php vagy home.php-ban. Érdemes meggyőződni róla, hogy a sablon tartalmazza – általában utolsó sorként – a get_footer();
függvényt.
Szintaktikai hiba keresése a sablonban
Amennyiben minden említett függvény a helyén van, elképzelhető, hogy szintaktikai hiba miatt akad meg egy oldal betöltése. Ekkor előfordulhat, hogy a footer.php már be sem töltődik, mivel a kód futása már előbb leáll.
Ez a probléma a legkönnyebben a hibakereső mód (debugging) engedélyezésével deríthető ki. Ehhez a funkcióhoz a wp-config.php fájlban található define('WP_DEBUG', false)
értéket kell define('WP_DEBUG', true)
-ra átírni, így a WordPress megmutathatja a kritikus hibajelzéseket és figyelmeztetéseket, kideríthető, hol találjuk a probléma okát.
Fontos, hogy éles, működő oldal esetén a hibakereső mód bekapcsolásakor az oldal látogatói is látják ezeket a jelzéseket, azaz a probléma kiderítése után ezt a kódot vissza kell állítani false-ra!
A hibakereső mód bekapcsolása helyett a gyanús .php sablonfájlba átmenetileg elhelyezhetünk echo
sorokat, így könnyen azonosíthatjuk, hol áll le a fájl betöltése.
Problémát okozó CSS beállítások
Elképzelhető az is, hogy CSS beállítások írják felül az eszköztár megjelenését. Az admin bar a WordPressben #wpadminbar ID-t kap, illetve <ul> és <li> elemek is szerepelnek benne. Érdemes ellenőrizni, nem kapnak-e ezek az elemek olyan beállítást, ami miatt nem jelennek meg. A gondot okozó CSS beállítások nem feltétlenül az oldal stíluslapjaiból származnak, lehetséges, hogy a böngésző egy bővítménye írja felül a megjelenítést.
Pluginnel kapcsolatos probléma: nem megfelelő beállítások vagy nem megfelelően megírt plugin használata
Előfordulhat, hogy a sablonban minden tökéletes, de a betöltést egy nem megfelelően beállított vagy rosszul megírt plugin zavarja. Ha sikerült azonosítani a problémát okozó plugint, érdemes átnézni a beállításait, mivel sok esetben egy-egy beállítás megváltoztatása megoldhatja a helyzetet.
WordPress URL pontatlan megadása
A weboldal admin felületén a Beállítások / Általános oldalon adható meg egy fontos URL, a WordPress cím. A WordPress ezt a címet használja a relatív hivatkozásokban, így ha hibásan van megadva, egyszerűen nem találja az oldalak betöltéséhez szükséges fájlokat.
Ha az oldal nemrég lett költöztetve vagy http://-ről https://-re váltott, lehetséges, hogy ez az adat nem lett átírva. A mezőnek tartalmaznia kell a cím elején a http:// vagy https:// részt is.
Remélem, hogy a lista alapján sikerült megtalálni a hiba okát, és gond nélkül ki tudod használni az eszköztárban elérhető funkciókat!
* * * * * * * *
Legyen még szuperebb a weboldalad! Hasonló bejegyzéseket a Blogban találsz!